Fan

Fan
67 - Sorun Giderildi

Fan

Fan soğutucu gövdesi içerisinde bulunur. Bazen gövdeye sabitlenmiş halde, bazen de gövdeden ayrılabilir halde olabilir. Merkezinde bulunan motor vasıtasıyla dönerek soğutucuda biriken ısıyı havalandırma boşluklarından notebook kasasının dışına atar..

Fan Nedir?

Fan soğutucu gövdesi içerisinde bulunur. Bazen gövdeye sabitlenmiş halde, bazen de gövdeden ayrılabilir halde olabilir. Merkezinde bulunan motor vasıtasıyla dönerek soğutucuda biriken ısıyı havalandırma boşluklarından notebook kasasının dışına atar.

Fan arızasının çözümü Nedir?

Dizüstü bilgisayar fanını temizlemeden önce bilgisayar kapatılır. Pil ve güç kablosu çıkarılır. Anakart üzerinde bir arada bulunan fan-heatsink ikilisi, işlemci ve ekran kartını soğutur. Sökülen fan-heatsink yumuşak,küçük bir fırça ya da blower yardımıyla temizlenir. Elektrik süpürgesi gibi çekme kuvveti ile çalışan cihazlar hassas kabloların yerinden çıkmasına sebep olabileceği için fan ve iç temizlikte blower gibi itme (üfleme) prensibiyle çalışan cihazlar tercih edilir.

Fan arızası nasıl önlenebilir?

Bilgisayarınızın bakımını aksatmayın. Belirli aralıklarla fanını ve ızgaraları temizletin. Laptopunuzu yatak, koltuk vs. gibi yüzeylerde kullanmayın. Bilgisayarınızı serin ve havalandırılabilir (klimalı, nemli olmayan vb.) ortamlarda kullanarak bilgisayar ve laptopların ömürlerini uzatabilirsiniz. Soğutucu kullanın.