Kuzey / Güney Köprüleri

Kuzey / Güney Köprüleri
42 - Sorun Giderildi

Kuzey / Güney Köprüleri

Kuzey Köprüsü; RAM, işlemci (CPU) ve ekran kartı ile PCI-Express slotları arasındaki iletişimi sağlar. Güney Köprüsü; USB, LAN, Ses kartı, ethernet portu ve diğer çevre birimlerini denetler..

Kuzey / Güney Köprüleri nedir?

Kuzey Köprüsü; RAM, işlemci (CPU) ve ekran kartı ile PCI-Express slotları arasındaki iletişimi sağlar. Güney Köprüsü; USB, LAN, Ses kartı, ethernet portu ve diğer çevre birimlerini denetler.

Kuzey / Güney Köprüleri neden arızalanır?

Kuzey ve Güney Köprüsü fazla ısıdan kaynaklı arızalar çıkarabilir. Bu chiplerin arızası söylediğimiz donanım aygıtlarının birinin çalışmamasıyla yüz göstermeye başlar. Örneğin Touchpad’iniz çalışmıyorsa ve sizin notebookunuzun üzerine uyguladığınız baskıyla beraber çalışıyorsa bu sorun güney köprüsüdür. HDD’yi görmeyebilir, USB aygıtları her seferinde tanımayabilir.

Çözümü Nedir?

Anakart öncelikle özenle notebookunuzdan söküldükten sonra nemi alınır. Arızalı chip BGA Rework Station ile sökülür. Anakart ve chipin krem flux ile kabası alındıktan sonra blendaj ile iyice silinir ve temizlenir. Chip e uygun lehim topları tekrar dizilir ve tekrar anakarta monte edilir. Bu işlemin genel adına Rework denir. Bu işlem sırasında hata teloransı yoktur.

Tekrarını nasıl önleyebilirsiniz?

Sert zeminde kullanmak ya da notebookun alttan hava almasını kolaylaştırmak bu arızanın gerçekleşmesini en az %70 azaltır. Soğutucu kullanınız.