Network

Network
181 - Sorun Giderildi

Network

Ağ, iki veya daha fazla bilgisayarın kablolu ya da kablosuz iletişim araçları üzerinden yazılım ve donanım bileşenleri ile birlikte bağlanarak meydana getirilen sistem olarak tanımlanabilir. .

Network(Ağ) nedir?

Ağ, iki veya daha fazla bilgisayarın kablolu ya da kablosuz iletişim araçları üzerinden yazılım ve donanım bileşenleri ile birlikte bağlanarak meydana getirilen sistem olarak tanımlanabilir. Ağ üzerinden yazılım ve donanım paylaşımı yaparak verimliliği ve üretkenliği artırabilirsiniz. Örneğin ağ üzerinden yazıcınızı paylaşarak aynı yazıcıyı birden fazla bilgisayarın kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Neden Network’e gereksinim duyulur?

Network zaman ve para kazancı sağlar. Başarı için işletmenin sadece ofis içinde değil, tüm dünya ile haberleşmesi gerekir. Paylaşım söz konusu olduğundan donanım tüm personel tarafından kullanılabilir, her bir birey için extra printer, modem, disk ünitesi gerekmez. İnternet erişimi de bir ağ üzerinde paylaştırılabilir.

Network sistemleri kurulumu ve çeşitleri nedir?

Aynı mekan içerisindeki bilgisayarların birbirlerine bağlanmasının hızlı yolu olan kablolu bağlantıya LAN adı verilir. Bu sistem ile birlikte aynı mekan içindeki bilgisayarların sayısı az ve erişim imkanı kolaysa direkt olarak birbirlerine bağlanırlar. Ethernet kablolarıyla sağlanacak bu bağlantılarda bilgisayarların hızlı bir biçimde veri paylaşabilmeleri, aynı internet bağlantısını ve yazıcı gibi ek cihazları kullanabilmeleri, birbirlerinin yönetici panellerine girebilmeleri sağlanır. Ancak eğer çok sayıda bilgisayarın olduğu bir network kurulacaksa ya eski bir sistem olan BNC kablolar kullanılarak zincirleme bir bağlantı kurulabilir ya da CAT5 adı verilen kablolarla beraber HUB denilen bir dağıtıcı yardımıyla kurulum yapılabilir. Eski ve yavaş olan BNC kablolu sistemlere nazaran CAT5 kablo ve HUB ile kurulan bağlantılarda hız oranı yüksektir ve zincir bağlantı gibi bir bağlantıda oluşan arıza diğer bağlantılardaki akışı etkilemez. Bu tarz kablolu ağların verdiği verimi vermemekle birlikte mekan içi ağ bağlantısı kablosuz modemler ile de sağlanabilir. Ancak bu sayede kurulan ve Wireless LAN yani WLAN adı verilen bu sistemde kurulan bağlantıda bilgisayar sayısı arttıkça veri aktarımı hızı ve kalitesi düşer.