Ram

Ram
117 - Sorun Giderildi

Ram

RAM’ler laptoplarda yapılan işlemlerin bilgilerinin geçici olarak depolandığı yerdir. Laptop kapatıldığında RAM’lerdeki tüm bilgiler silinir. (Önbellek, kısa süreli bellek vb.).

Ram Nedir?

RAM’ler laptoplarda yapılan işlemlerin bilgilerinin geçici olarak depolandığı yerdir. Laptop kapatıldığında RAM’lerdeki tüm bilgiler silinir. (Önbellek, kısa süreli bellek vb.)

Ram neden arızalanır?

RAM slotu toz nedeniyle çalışmayabilir. Kasanın içindeki tozu almaya çalışırken bozulmuş olabilir. Özellikle RAM’e yanlışlıkla değen metal bir parça RAM’in bir kısmını bozmuş olabilir. Uzun süre açık kalan, çalışan laptoplarda fazla ısınmadan böyle bir sorun oluşabilir. Ani elektrik kesintileri RAM’lerin bozulması için en büyük nedenlerden biridir. Elektrik voltajının yükselip düşmesi yüzünden olabilir. Statik elektrik de RAM’lerin bozulması için büyük nedenlerden biridir. Çalışan PC’nin RAM’ine ya da herhangi bir parçasına elinizi sürmek hem tehlikeli, hem de PC içindeki parçaların bozulması için bir nedendir. Bilgisayarınızı başlat menüsünden komut ile kapatmak (Başlat > PC Kapat) yerine tuşundan veya fişini çekerek kapatmak PC’lerde de bu tür arızalar oluşturabilir. Anakartın RAM slotunda kısa devre olabilir bu şekilde takılan her RAM’i yakabilir. Kalitesiz veya yetersiz güç kaynağı vardır. İlk çalışmada ani akım yüklemesi ile bozulabilir. Ram arızaları genellikle dosya kopyalama hataları, işletim sisteminin kararsız çalışması ve hatalar vermesi ve notebookun mavi ekrana düşmesi, kilitlenme şeklinde kendini gösterir.

Çözümü nedir?

Bozuk ram çıkarılır yenisi ile değiştirilir.

Nasıl önlenebilir?

Sigortalı priz kullanmak. Ram slotunu temiz tutmak. Isınma sorunu yaşamamak için soğutucu kullanmak. Bilgisayarınızı başlat menüsünden komut ile kapatmak.