SSD

SSD
118 - Sorun Giderildi

SSD

Açık adı Solid State Disk (Katı Hal Sürücüsü) olan ve veri depolamak için geliştirilmiş eski model HDD (Hard Disk Drive) sabit disklere göre daha hızlı çalışan yeni nesil veri depolama aygıtıdır..

SSD nedir?

Açık adı Solid State Disk (Katı Hal Sürücüsü) olan ve veri depolamak için geliştirilmiş eski model HDD (Hard Disk Drive) sabit disklere göre daha hızlı çalışan yeni nesil veri depolama aygıtıdır.

SSD neden arızalanır?

Elektrik voltajının artmasına ya da azalmasına bağlı elektrik dalgalanmasından kaynaklanan arızalar, SSD hard disklerde meydana gelen arızaların başında yer alıyor. Sık karşılaşılan bir diğer arıza ise SSD hard disklerde bulunan kontrol kartlarında meydana gelen element bozulmasına bağlı arızalardır. Fiziksel arızaların dışında görülen arızalar ise genelde kullanıcı hatalarından kaynaklanan data silinmesi ve SSD hard disklerin dosya içeriklerine ulaşmayı engelleyen mantıksal hatalardır.

Çözümü nedir?

SSD hard disk arızaları çeşitli hard disk veri kurtarma yöntemleriyle giderilebilir. SSD hard disk arızaları, uzmanlar tarafından disk üzerinde bulunan çiplerden hafıza okuması yapabilen cihazlar vasıtasıyla imaj elde edilmesi ve programlar vasıtasıyla bozulan mantıksal yapının tekrar oluşturulması suretiyle giderilmiş olur.

Nasıl önlenebilir?

Sigortalı priz kullanın. SSD içindeki silinmemesi gereken verileri silmemeye özen gösterin. Cihazınızı mümkün oldukça sistem üzerinden komutlarla kapatmaya özen gösterin.