Touchpad

Touchpad
106 - Sorun Giderildi

Touchpad

Dokunmatik fare/mouse da denilir. Touchpad genelde laptop , notbook , netbook gibi diz üstü bilgisayarlarda olur..

Touchpad Nedir?

Dokunmatik fare/mouse da denilir. Touchpad genelde laptop , notbook , netbook gibi diz üstü bilgisayarlarda olur.

Touchpad Neden Arızalanır?

Zaman içerisinde touchpad yüzeyinin yıpranmasıyla, hassasiyet kaybı meydana gelir. Touchpada sıvı teması, dış darbeler, kontrol kartı arızası sebebiyle panelin hiç çalışmaması gibi sorunlarla touchpadin değişimi gerekebilir.

Çözümü Nedir?

Laptop’un klavyesinde bulunan function (fn) tuşu ile birlikte touchpad tuşuna basınız. Kapalıysa açılır. (Touchpad tuşu f1,f2,f3,…,f12 tuşlarından birisinin üzerinde touchpad resmi olan.) Denetim Masasına giriniz. Fare ayarlarını açıp touchpad etkin değilse etkinleştiriniz. Bazı notebook bilgisayarlarda ise sürücü yüklemesi gerekmektedir. Notebook üreticinizin web sayfasına girerek sürücüler kısmından indirip kurunuz. İlk üç maddedeki işlemleri yaptığınız halde hala çalışmıyorsa servisinize başvurunuz. Arıza sebebi tespit edildikten sonra eğer bağlantı arızasıysa açılıp bağlantı noktası tamir edilir. Ya da touchpad değiştirilip yerine yenisi takılır.

Nasıl önlenebilir?

Touchpad yerine harici Mouse kullanınız. Touchpadi kullanırken sert ve aşındırıcı şekilde kullanmayınız. Sıvı temasından uzak durunuz.