Donanımsal Arızalar

Kapıda Servis - Yedekleme
Donanımsal
Yedekleme

Yedekleme Arızaları

Yedekleme”, bir bilgisayar sisteminin arıza, hata, hasar durumlarında çalışmaların kesintiye uğramasını ve / veya verilerin geri dönülemez biçiminde kaybolmasını engellemek amacıyla birden fazla kopya halinde bulundurulmasını sağlayan işlemler bütünüdür.

Kapıda Servis - Veri kaybı
Donanımsal
Veri kaybı

Veri kaybı Arızaları

Depolanan verilerin fiziksel ya da mantıksal tabanda normal yollarla erişilemez hale gelmesi veri kaybı olarak değerlendirilmektedir.

Kapıda Servis - Touchpad
Donanımsal
Touchpad

Touchpad Arızaları

Dokunmatik fare/mouse da denilir. Touchpad genelde laptop , notbook , netbook gibi diz üstü bilgisayarlarda olur.

Kapıda Servis - SSD
Donanımsal
SSD

SSD Arızaları

Açık adı Solid State Disk (Katı Hal Sürücüsü) olan ve veri depolamak için geliştirilmiş eski model HDD (Hard Disk Drive) sabit disklere göre daha hızlı çalışan yeni nesil veri depolama aygıtıdır.

Kapıda Servis - Server /Sunucu
Donanımsal
Server /Sunucu

Server /Sunucu Arızaları

Sunucu, kullanıcının verilere online olarak ulaşabilmesini sağlayan, bu verileri onların kullanımına sunan sistemlerdir. Bu cihazlar, bir sunucu olarak çalışabilmeleri için özel yazılımlara ihtiyaç duyarlar.

Kapıda Servis - Ram
Donanımsal
Ram

Ram Arızaları

RAM’ler laptoplarda yapılan işlemlerin bilgilerinin geçici olarak depolandığı yerdir. Laptop kapatıldığında RAM’lerdeki tüm bilgiler silinir. (Önbellek, kısa süreli bellek vb.)

Kapıda Servis - Network
Donanımsal
Network

Network Arızaları

Ağ, iki veya daha fazla bilgisayarın kablolu ya da kablosuz iletişim araçları üzerinden yazılım ve donanım bileşenleri ile birlikte bağlanarak meydana getirilen sistem olarak tanımlanabilir.

Kapıda Servis - Menteşe Arızası
Donanımsal
Menteşe Arızası

Menteşe Arızası Arızaları

Laptop Ekran Menteşeleri LCD Ekran Paneli ile laptopun alt kısmını birbirine bağlar ve ekran panelinizi hareket ettirmenizi sağlar. Standart bir laptopta sağ ve sol olmak üzere 2 adet laptop ekran menteşesi vardır.

Kapıda Servis - Led Ekran
Donanımsal
Led Ekran

Led Ekran Arızaları

Arka aydınlatmada LED lambalar kullan ekrana led ekran denir. Hem daha düşük güç tüketir hem de kontrast oranı çok daha iyidir.

Kapıda Servis - Klavye Arızası
Donanımsal
Klavye Arızası

Klavye Arızası Arızaları

Klavye, cihaza verilecek komutlara ait tuşların bulunduğu donanım parçasıdır. Laptop klavyeleri kullanıcı ile laptop arasında önemli bir bağlantı aracıdır.

Kapıda Servis - Giriş Birimleri Arızası
Donanımsal
Giriş Birimleri Arızası

Giriş Birimleri Arızası Arızaları

Laptopunuzun genellikle yan taraflarında bulunan klavye, mouse, tarayıcı, mikrofon, optik okuyucu ve barkod okuyucu gibi cihaz veya aparatların bağlandığı portlardır. Dış ortamdan yapılan veri girişi, donanım bağlantısı yapmak amacını kapsadığı için giriş birimi diye adlandırılırlar

Kapıda Servis - Fan
Donanımsal
Fan

Fan Arızaları

Fan soğutucu gövdesi içerisinde bulunur. Bazen gövdeye sabitlenmiş halde, bazen de gövdeden ayrılabilir halde olabilir. Merkezinde bulunan motor vasıtasıyla dönerek soğutucuda biriken ısıyı havalandırma boşluklarından notebook kasasının dışına atar.

Kapıda Servis - Chipset
Donanımsal
Chipset

Chipset Arızaları

Chipsetler, bilgisayarın trafik polisleridir. Tüm çevre birimleri chipsetler tarafından yönetilirler. Chipsetler sayesinde tüm bilgisayar donanımı birbiriyle etkileşim halindedir.

Kapıda Servis - Bios Update
Donanımsal
Bios Update

Bios Update Arızaları

BIOS, anakartınızın özelliklerini ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri, kullandığınız işletim sistemine aktaran, minik bir işletim sistemidir.

Kapıda Servis - Besleme
Donanımsal
Besleme

Besleme Arızaları

Yüksek voltaj, yanlış adaptör takılması, batarya pil sebebiyle beslemelerde arıza çıkabilir. Laptop hiç açılmıyorsa, tetik yoksa, elektrik takılı ama ışıklar dahi yanmıyorsa anakartınızda besleme arızası oluşmuş olabilir.

Kapıda Servis - Anakart
Donanımsal
Anakart

Anakart Arızaları

Anakart , bilgisayar donanımlarını birbirine bağlayan, parçaların iletişim halinde olup koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayan bir sistemdir.