Sık Sorulan Sorular

Kapıda Servis Hakkında

Kapıda Servis
Kapıda Servis Nedir?

Bireysel ve kurumsal müşterilerinin, bilgisayar servis sürecini kolaylaştıran, doğru servis araştırma, cihazını teslim etme ve geri alma sırasında yaşadığı zaman kaybı ve maliyetleri en aza indirgeyen; son olarak da bütün bu süreci, her anında kayıt altına alacak bir yazılım altyapısı kurgulayarak, süreci ve organizasyonunu doğru yöneten bir girişim olarak özetlenebilir.

Kapıda Servis Nasıl çalışır?

https://kapidaservis.com web sitesi üzerinden “Servis İste” formunu doldurarak ödeme yapmanızla süreç başlar. Gezici ekibimiz belirtmiş olduğunuz müsaitlik saatleri içerisinde, almış olduğunuz servis paket süresini göz önüne alarak, adresinize gelir ve cihazınızı teslim alarak servisimize getirir. Arıza tespit sonrası, onarımı tamamlar ve size cihazınızı belirttiğiniz sorunlardan arınmış bir şekilde getirir.

Firma bilgilerini paylaşabilir misiniz?

Firma Ünvanı: Bur Yaz Bilgisayar Yazılım Donanım Eğitim Danışmanlık Tic. Ltd. Şti.
Mersis No: 0190016554200014

Hangi günler çalışır?

Pazartesi – Cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 10.00 – 19.00
Pazar Günü Kapalıdır (Değişkenlik Gösterir)

Servis Paketleri Hakkında

Kapıda Servis
Servis Paketlerinde Ücrete Hangi Hizmetler Dahil?

Hangi servis paketini alırsanız alın, belirtilen süre içerisinde, cihazın adresten belirtilen saat aralıklarında teslim alınması, cihazın servisimize getirilerek arıza tespitinin yapılması , onarım için gerekli işlemlerin uygulanması, onarımın tamamlanması, testlerinin ve kontrollerinin yapılması, ayrıntılı bilgisayar performans analizi ve 3 ay işlem garantisi, adrese uygunluk saatlerinde geri teslim edilmesi dahildir.

Servis Paketlerindeki Süreler Neyi İfade Ediyor?

Servis süresi, sizin servis talebini, ödemeyi yaparak oluşturmanız ile başlayan, cihazın teslim alınması onarımın / gerekli işlemlerin uygulanması ve cihazınızın geri teslim edilmesiyle biten süredir. Kısaca servisi aldığınız paketin süresi içerisinde bitirmeyi taahhüt ediyoruz. Örnek: 20 Günlük Paket için… Servis yoğunluğu ve önceliğine göre cihazınızı 3.gün sabah teslim ile alabilir, gerekli işlem ve onarımları uygulayıp 12. Gün size teslim edebiliriz. Süreler örnektir.

Servis Paket Ücretine Dahil Olmayanlar Nelerdir?

Arıza tespitten sonra, onarım sırasında yedek parça ihtiyacı oluşması durumunda servis paket ücretimize bu dahil değildir. Yedek parçalar ayrıca ücretlendirilecektir.

Servis Paket Süresine Neler Dahil Değildir?

Belirttiğiniz uygunluk saatlerinde ve servis süreleri içerisinde adresinizde bulunmamanız halinde geçen süre, cihaz teslim alınana kadar durdurulur. Yedek parça ihtiyacının olması ve belirlenip size ödeme linki ile beraber teklifin sunuması ile süre durdurularak, ödeme gerçekleştikten sonra süre tekrar başlatılır.

Servis alınan süreden önce bitirilebilir mi?

Süreler servisin tamamlanması için bize verilen maksimum süredir. Servis yoğunluğu, güzergah planları incelenerek en optimum süre içerisinde cihazınız tespit edilecektir.

Standart fiyatları nasıl sağlıyorsunuz?

Deneyimlerimiz sonucu, bilgisayar servisi sırasında zamanlamamızı, güzergahları planlayabilmemiz maliyetlerimizi düşürme konusunda bize çok yardımcı oluyor. Bu noktada bize verilen geniş süreler sonrası düşük fiyatlarla onarım gerçekleştirebiliyoruz.

Ödemeler Hakkında

Kapıda Servis
Nasıl ödeme yapabilirim ?

Kapıda Servis sistemi gereği ödemeyi sadece güvenli ödeme altyapısı olan BDDK onaylı İyzico aracılığı ile online olarak alabiliyoruz. Kapıda nakit, kredi kartı ödememiz bulunmamaktadır.

İnternet üzerinde ödeme yapmak güvenli mi?

BDDK lisanslı İyzico, Türkiye’de online ödeme noktasında hizmet veren en iyi firmaların başında yer alıyor. PCI-DSS 1. Seviye sertifikası sayesinde ise güvenli bir altyapıya sahiptir. Biz de bu güvenli teknolojiyi kullanıyoruz.

Hangi güvenlik önlemlerini alıyorsunuz?

SSL ve TLS şifreleme ile bilgilerinizi biz dahil başkalarının da ulaşamayacağı şekilde göndermiş ve ödemeyi sağlamış oluyorsunuz.

Kart bilgilerini kayıt ediyor musunuz?

Kesinlikle kart bilgilerini kayıt etmiyoruz.

Hangi ödeme altyapısını kullanıyorsunuz?

Sanal Pos hizmeti veren BDDK onaylı İyzico altyapısını kullanıyoruz.

İyzico BDDK tarafından izinli ve lisanslı mı?

Evet, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Yetkili Kuruluş listesindedir.

İyzico Korumalı Alışveriş Nedir?

Burada İyzico’nun kendi tanımını yazmamız daha doğru olacak. “İyzico Korumalı Alışveriş ile size %100 sorunsuz alışveriş deneyimi sunuyoruz. Tamamen ücretsiz yararlanabileceğiniz bu hizmetle; siparişinizin size ulaşmaması, ürünün açıklamasına uymaması, kırık çıkması ya da para iadesi gibi endişeler olmadan alışveriş yapabilirsiniz.”

Faturam bana ne zaman ulaşır?

Faturalarınız, servis sonrası cihazınızın teslimi ile birlikte size ulaştırılacaktır.

Yedek parçalar hakkında…

Kapıda Servis
Hangi durumlarda parça gerekmektedir?

Bilgisayarlar, üzerinde yüzlerce parçanın birleşmesiyle oluşan kompleks yapılardır. Arıza tespit sırasında tamiri mümkün olmayan parçalar için değişim metodu izlenmektedir. Bu noktada, parçanın tedariği ve değişimi gerekebilir.

Parça fiyatlandırmasını nasıl yapmaktasınız?

Açıkçası, biz bilgisayar parçası üretimi yapmıyoruz. Yedek parça ihtiyaçlarımızı onarım anında tedarikçilerimizden sipariş veriyoruz. Aldığımız parçanın ücretinin üzerine kargo ücretini ve + %5 - %15 arasında değişen karlar koymakta ve size o şekilde fiyat vermekteyiz. Aldığımız parça fiyatına göre bu oran değişiyor, fiyatlandırma sayfamızda fiyat aralıkları ve kar marjlarımızı da sizinle paylaştık. Şeffaflık, kötü sürprizlerlesizi muhattap etmemek adına bu şekilde bir sistem oluşturduk.

Parça fiyatına neler dahildir?

Parça fiyatına, parça alımı, parça montajı, test ve kontrolleri, kargo bedeli, kar payı ve vergiler dahil olacaktır.

Parça fiyat revize talebini nasıl yapabilirim?

Örnek: Size verilen teklif 120 TL olsun. Siz eğer internet üzerinde aynı ürünü (aynı üreticiden aynı ürün kodu ile, paketi açılmamış ürün ve vergileri dahil etmek kaydıyla) 100 TL’nin altında bulabilirseniz, (Teslimat dahil) bize randevu paneli üzerinden bulduğunuz sitenin linkini paylaşarak revize talep edebilirsiniz. Bu noktada, fiyatları (gerekirse ve güvenilirse parçayı oradan da satın alarak) düzenleyebiliyoruz.

Ödeme yaptığım parçanın onarım için uygun olmaması durumunda ne olur?

Parçayı satın aldınız ve onarım yine de sağlanamamışsa, servis paketi ve parça ödemeniz ve cihazınız iade edilmektedir.

Parça fiyatını reddedersem ne olur?

Parça teklifimizi, fiyatlandırma şartları içerisindeyse ve siz yine de reddetmek istiyorsanız, servis ücreti iadesi yapılmaz. Cihazınız toplanarak size teslim edilir.

Güvenlik Hakkında

Kapıda Servis
Bilgisayarımın içerisindeki verilerim güvende mi?

Veri, şirket yapımız içerisinde önemli bir yer tutar. Bu nedenle sizlerin de verilerinize çok önem veriyoruz. Eğer belirtilmemişse, çağrı merkezimiz yedeklenmesini istediğin verilerin olup olmadığını sorgular, ve yedekler. Yalnız sabit diskler hassas yapıda oldukları için, burada yaşayacağın problemler neticesinde, kurtarmak mümkün olamayabilir. Sana önerimiz, mümkünse cihaz gelmeden verilerini yedeklemen olacaktır.

Servis formunda girmiş olduğumuz bilgiler güvende mi?

www.kapidaservis.com tüm bilgilerini uluslararası internet güvenlik standardı olan 128 Bit SSL Secure sistemi ile şifreleyerek güvende tutar.

Bilgilerim benim için çok önemli ve gizli, güvenlik konusunda endişelerim var. Bu konuda ne yapabiliriz?

Cihazındaki problem mevcut hard diskinden veya yazılım kaynaklı değilse, randevu alırken belirtmen halinde, gezici ekibimiz teslim almaya geldiğinde, sabit diskini bilgisayar içerisinden çıkararak sana teslim edecektir. İşlemler bittikten sonra ise geri teslimi sırasında tekrar montajı yapılacaktır.

Servis için gelen ekibe nasıl güvenebilirim? (teslim.kapidaservis.com)

Teslimat için randevu adresine gelen ekiplerimiz teslimat formları ve teslim.kapidaservis.com üzerinden online onay vermeni sağlayacak teslimat şifresiyle senden cihazını teslim alacaklar.

Ücret İadesi Hakkında:

Kapıda Servis
Hangi şartlarda ücret iadesi yapılmaktadır?

Hangi şartlarda ücret iadesi yapılmaktadır?
1) Cihazınızı aşağıdaki sürelerde teslim almaya henüz gelmemişsek
a. 3 günlük paketlerde ödemenin gerçekleştiği gün içerisindeki (O gün 18.00’a kadar) talebiniz,
b. 7 günlük pakette, ödemenin gerçekleştiği 2. Günün sonuna kadar (18.00’a kadar) talebiniz,
c. 12 günlük pakette 3. Günün sonuna kadar,
d. 20 günlük pakette 4. Günün sonuna kadar (18.00’a kadar) talebiniz dikkate alınarak ücret iadesi yapılmaktadır.
2) Eğer satın alınan paket süresi içerisinde (sürenin durdurulduğu durumlar hariç) servis tamamlanmamışsa, bir sonraki pakete geçiş, aradaki ücret iadesi veya tamamen cihaz ve ücret iadesi hakkınız saklıdır.
3) Cihazın onarımı gerçekleştirilemezse ücretiniz iade edilecektir.
4) Onarım için gerekli yedek parçanın, tarafımızca bulunamaması halinde ücretiniz iade edilecektir.
5) Garanti için cihazın iki kere servisimize gelmesi ve randevu formunda bulunan sorunun devam etmesi halinde ücretiniz iade edilecektir.

Ücret İade talebi nasıl yapılmaktadır?

Çağrı merkezimizi arayarak (0850 303 63 31) veya destek@kapidaservis.com mail adresine mail göndererek, nedeninizi belirterek, iade talep edebilirsiniz.

Servis paket ücretlerinin iade edilmediği haller?

1) Belirtilen adreste belirtilen uygun saatlerde 2 (iki)’den fazla bulunulmaması halinde servis ücretimiz iade edilmez ve servis gerçekleştirilmez.
2) Varsa ekstra parça gereksiniminde, ürünün fiyatının internetteki aynı ürünlerin fiyatı ile +-%20 bandında bulunması ve teklfin reddedilmesi halinde servis ücreti iade edilmeyecektir. (Daha düşük fiyatlar bulunursa, linkin tarafımızla paylaşılarak revize edilme talebi hakkı da mevcuttur.)
3) Varsa ekstra parça gereksiniminde, ödemenin teklifin gönderildiği zaman göz önüne alınarak 72 saat içerisinde yanıtlanmaması durumunda, cihaz iade edilecek ve servis ücreti iade edilmeyecektir.

Güvenlik Hakkında

Kapıda Servis
Bilgisayarımın içerisindeki verilerim güvende mi?

Veri, şirket yapımız içerisinde önemli bir yer tutar. Bu nedenle sizlerin de verilerinize çok önem veriyoruz. Eğer belirtilmemişse, çağrı merkezimiz yedeklenmesini istediğin verilerin olup olmadığını sorgular, ve yedekler. Yalnız sabit diskler hassas yapıda oldukları için, burada yaşayacağın problemler neticesinde, kurtarmak mümkün olamayabilir. Sana önerimiz, mümkünse cihaz gelmeden verilerini yedeklemen olacaktır.

Servis formunda girmiş olduğumuz bilgiler güvende mi?

www.kapidaservis.com tüm bilgilerini uluslararası internet güvenlik standardı olan 128 Bit SSL Secure sistemi ile şifreleyerek güvende tutar.

Bilgilerim benim için çok önemli ve gizli, güvenlik konusunda endişelerim var. Bu konuda ne yapabiliriz?

Cihazındaki problem mevcut hard diskinden veya yazılım kaynaklı değilse, randevu alırken belirtmen halinde, gezici ekibimiz teslim almaya geldiğinde, sabit diskini bilgisayar içerisinden çıkararak sana teslim edecektir. İşlemler bittikten sonra ise geri teslimi sırasında tekrar montajı yapılacaktır.

Servis için gelen ekibe nasıl güvenebilirim? (teslim.kapidaservis.com)

Teslimat için randevu adresine gelen ekiplerimiz teslimat formları ve teslim.kapidaservis.com üzerinden online onay vermeni sağlayacak teslimat şifresiyle senden cihazını teslim alacaklar.

Teslimat Hakkında

Kapıda Servis
Hangi il ve ilçede hizmet vermektesiniz?

Kapıda Servis olarak, Ankara ilinde hizmet vermekteyiz.
Kargo Servis olarak, Türkiye'nin her yerinde hizmetimiz vardır.

Teslim alınan adres ve teslim edilen adres aynı olmak zorunda mı?

Randevu oluştururken verdiğiniz adres geri teslim edilirken de dikkate alınacaktır. Bir servisin bir adresi olmaktadır. Çağrı merkezimiz veya destek@kapidaservis.com mail adresimizden randevu numaranızı ve adres değişikliği talebinizi ileterek değişim sağlayabilirsiniz.

Servis saatleri seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Servis süreci başladıktan sonra, belirtilen adreste, seçtiğiniz servis saatleri aralıklarında bulunmaya özen göstermelisiniz.

Belirtilen servis saatleri arasında adreste bulunmadığım zaman ne olur?

Servis talebi oluştururken seçtiğiniz servis saatleri içerisinde belirtilen adreste 2 (iki) defa bulunamadığınızda servis ücretinizin iadesi gerçekleşmeden servis iptal olmaktadır.

Servis Formundaki Bilgisayar Sorunları

Kapıda Servis
Bilgisayarım hiç açılmıyor

Bilgisayarınızı elektriğe bağladığınız halde hiç tepki vermiyorsa, bilgisayarınız hiç açılmıyor sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Ekrana görüntü gelmiyor

Bilgisayarınız açılıyor fakat ekrana bir görüntü gelmiyorsa bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Bilgisayarım çok yavaş

Bilgisayarınızda yavaşlama hissediyorsanız ve bu durum çalışmalarınızı etkiliyorsa bu seçeneği seçmeniz önerilir. Kapasitesi ölçüsünde hızlandırabiliriz.

Ekranım kırıldı

Ekrana bir darbe veya baskı sonucu ekranınızda kırık veya çatlaklar oluşabilir. Bu halde bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Bilgisayarım darbe aldı

Bilgisayarınız yüksek bir yerden düştüğünde veya bilgisayarınızı bir yere çarptığınızda fiziksel bir hasara yol açtıysa bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Ek Donanım İhtiyacım Var:

Bilgisayarınızda donanım olarak bir değişiklik talep ediyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz. Sadece montaj veya ürün temini konusunda da yardımcı olabiliriz.

İnternet Bağlantı Problemleri Yaşıyorum

İnternet hizmeti sağlayıcınızdan bağımsız olarak, internet problemleri yaşıyorsanız bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Windows ekranı gelmiyor

Bilgisayarınız açılıyor, görüntü de geliyor fakat Windows açılmıyorsa bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Sıvı Teması

Eğer bilgisayarınıza bir sıvı (su, çay, kahve vb.) döküldüyse bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Bilgisayarım şarj olmuyor

Eğer bilgisayarınız şarj olmuyorsa veya ara ara kesiyorsa veya tam dolmuyorsa bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Bilgisayarım açılıyor fakat bir süre sonra kapanıyor

Bilgisayarınız açılıyor, bir süre çalışıyor ve sonra aniden kapanıyorsa, bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Bilgisayarım aşırı ısınıyor

Bilgisayarınızda normalden çok daha yüksek bir ısı olduğunu fark ettiyseniz bu seçeneği işaretlemelisiniz.

Windows ekranı gelmiyor

Bilgisayarınız açılıyor, görüntü de geliyor fakat Windows açılmıyorsa bu seçeneği işaretlemelisiniz.