Servis Formu

Kişisel Bilgileriniz

Bilgisayar Bilgileri

Hangi Sorunu Yaşıyorsunuz ?

Ek İstekler / Dikkat edilmesi istenen Durumlar (Zorunlu Değildir.)

Bize çözüm için kaç gün veriyorsun ? (Paket Seçimi)

Cihazını adresinden hangi saatlerde teslim alabiliriz?

Sık Sorulan Sorular

Servis Paketlerindeki Ücrete Neler Dahil ?

Cihazınızın adresten teslim alınması, arıza tespit, gerekli işçiliğin uygulanması, testler ve kontroller, ayrıntılı performans analizi, 3 ay işlem garantisi, adrese geri teslim edilmesi.

Servis paketlerindeki süreleri açıklayabilir misiniz?

Servis süresi, sizin randevu almanız ile başlayan, cihazınızın teslim alınması, onarımın/gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi ve cihazınızın geri teslim edilmesiyle biten süredir. Kısaca servisi aldığınız paketin süresi içerisinde bitirmeyi taahhüt ediyoruz.

Servis ücretine neler dahil değildir ?

Servis ücretimize, arıza tespit sonrası belirlenen onarım için gereken yedek parça var ise bu parçanın ücreti paket ücretine dahil değildir.

Servis süresine neler dahil değildir ?

Randevu aldıktan sonra belirttiğiniz uygunluk saatlerinde, yerinizde olmamanız halinde süre durdurulur. Arıza tespit sonrası, yedek parça gereksinimi var ise bu parçanın ödeme linkini tarafınıza gönderdikten sonra ödeme yapılana kadar süre durdurulur.

Servis alınan süreden önce bitirilebilir mi?

Süreler servisin tamamlanması için son süredir. Örnek olarak 20 günlük paket aldığınızda yoğunluğumuza göre daha kısa bir süre (1-20 gün) içersinde de servis süreci tamamlanabilir.

Onarım için yedek parça gerektiğinde nasıl ücretlendiriliriz?

Biz bilgisayar yedek parça üretimi yapmamaktayız. Yedek parça ihtiyacımızı onarım anında tedarikçilerimize sipariş vermekteyiz. Aldığımız parçanın üzerine kargo ücretini ve + %5 ve %15 arasında kar koymakta ve size o şekilde fiyat vermekteyiz.

Hangi durumlarda ücret iadesi yapıyorsunuz?

1) Aldığınız paketteki servis süresini aştığımızda ücret ve cihaz iadesi koşulsuz yapılmaktadır. 2) Size verilen yedek parça ücretinin, aynı ürünün Türkiye'de farklı bir sitedeki fiyatının %20 üzerinde olması halinde iade veya revize hakkınız bulunur. 3) Yapılan işlem garanti için ikiden fazla kez servisimize gelirse koşulsuz iade yapılmaktadır.

Eğer onarım mümkün değilse ne olur?

Onarım mümkün değilse, ücret ve cihaz iadesi yapılmaktadır.

Aklınıza Takılanlar Mı Var ?

En sık sorulan soruları bir arada toplamaya çalıştık.